Urogynekologie

Urogynekologie je obor zabývající se nechtěným únikem moči (močovou inkontinencí) a sestupem pánevních orgánů u žen. Tyto problémy v dnešní době postihují podle odhadů 12-57 procent žen. I přes zásadní zhoršení kvality života se mnoho žen stále o svém problému stydí svěřit svému lékaři.

Inkontinenci lze rozdělit na urgentní, stresovou, smíšenou a inkontinenci z přetékání.

Pro navržení správné léčby je zásadní vyšetření gynekologem se zvláštní odbornou specializací v urogynekologii. Vyšetření spočívá ve vyplnění krátkého dotazníku a klinickém vyšetření. Následuje detailní ultrazvukové vyšetřením pánevního dna a objednání k urodynamickému vyšetření, které pomůže odhalit typ a příčinu inkontinence a také může odhalit poruchu funkce močového měchýře. Po provedení všech vyšetření Vás lékař informuje o možnostech léčby. Námi navržená terapie klade důraz na Vaše časové možnosti a Vaše konkrétní přání.

Léčba inkontinence a sestupu pánevních orgánů může být konzervativní (rehabilitace pánevního dna, pesaroterapie) nebo operační (korekce sestupu klasickou vaginální plastikou, vaginální plastikou s vložením syntetického materiálu, laparoskopický závěs pochvy, u stresové inkontinence implantace syntetické pásky pod močovou trubici, eventuálně aplikace gelu do močové trubice – šetrná metoda vhodná i pro starší a nemocné ženy).

Upozorňujeme na kampaň soukromých ambulancí, které nabízejí léčbu močové inkontinence a vaginálního sestupu pomocí laseru. Tato metoda zatím není podložena dlouhodobými vědeckými studiemi, které by její funkčnost ověřily. Dosavadní výsledky prokazují pouze krátkodobý efekt po použití laseru. Proto tato metoda doposud není hrazena ze systému veřejného zdravotního pojištění.

Trápí-li Vás problémy s únikem moči nebo sestupem pánevních orgánů, nebojte se nám těmito problémy svěřit. S více než 90 procentní pravděpodobností Vám od vašich obtížní ulevíme.

Napište nám: Pokud máte dotaz, a upřednostňujete emailovou formu, napište nám. Jakmile to bude možné, odpovíme Vám.