Močová inkontinence

Močové inkontinence, její typy a léčba

Inkontinence neboli únik moči je stav, kdy žena nemůže udržet moč nebo kapky moči. Inkontinence negativně ovlivňuje kvalitu života.

Inkontinence moči

Inkontinenci moči lze rozdělit na urgentní, stresovou, smíšenou a inkontinenci z přetékání.

  • Stresová inkontinence – i když tento typ inkontinence není nejčastější, je v povědomí žen nejznámější, a proto jím začneme. Projevuje se typicky úniky moči při fyzické aktivitě (běhání, chůze z kopce, skákání na trampolíně, zvedání břemen…), kýchnutí, kašlání a smíchu. Stresem se nemyslí stres psychický, ale zvýšení nitrobřišního tlaku, který je spojeno s výše uvedenými činnostmi. Při zvýšení nitrobřišního se tlak přenese i na močový měchýř, čímž dojde k úniku moči.
  • Urgentní inkontinence – stav, kdy náhlým stahem svaloviny močového měchýře dojde k nechtěnému úniku moči (tzv. wet urgentní inkontinence). Problém se může projevit i ve formě nepříjemného častého nutkání na močení (typicky více než 8x denně) kdy k úniku moči nedojde (hyperaktivní močový měchýř).
  • Smíšená inkontinence – nejčastější forma inkontinence, které je kombinací stresové a urgentní inkontinence.
  • Inkontinence z přetékání – dochází k ní při přeplnění močového měchýře a jedná se o obranný reflex, aby nedošlo k poranění stěny močového měchýře.

Kdo provádí vyšetření?

Pro navržení správné léčby je důležité, abyste byla vyšetřena gynekologem se zvláštní odbornou specializací v urogynekologii. Vyšetření spočívá ve vyplnění krátkého dotazníku a klinickém vyšetření. Následuje detailní ultrazvukové vyšetřením pánevního dna. Nedílnou součástí diagnostiky je i urodynamické vyšetření, které pomůže odhalit typ a příčinu inkontinence. Po provedení všech vyšetření Vás informujeme o možnostech léčby. Námi navržená terapie klade důraz na Vaše časové možnosti a Vaše konkrétní přání.

Možnosti léčby inkontinence

Léčba inkontinence může být konzervativní (rehabilitace pánevního dna, pesaroterapie) nebo operační (vložení syntetické pásky pod močovou trubici, eventuálně aplikace gelu do močové trubice (bulkingagent) – šetrná metoda vhodná i pro starší a nemocné ženy).

Dá se močová inkontinence vyléčit laserem?

Výsledky studií použití různých typů laseru nepotvrdily účinnost této metody. Dosavadní výsledky prokazují pouze krátkodobý efekt po použití laseru. Proto tato metoda doposud není hrazena ze systému veřejného zdravotního pojištění.

Jaký je pooperační režim?

Hospitalizace trvá 1-2 dny. Po propuštění je doporučen klidový režim v délce minimálně šesti týdnů. To je čas, který je nutný k tomu, aby byla páska pevně přirostlá k okolním tkáním. Během této doby je možno chodit na krátké procházky a vykonávat běžné denní činnosti. Je doporučeno vyhnout se fyzickým aktivitám, které zvyšují tlak v dutině břišní (sport, posilování, plavání, dlouhé procházky…).

Jaké aktivity je možno vykonávat po operaci?

Po zhojení tkání je možno navrátit se ke všem aktivitám, které jste prováděla před operací. Je vhodné se ale vyhnout těm aktivitám, které výrazně zvyšují tlak na malou pánev (posilování, opakované zvedání břemen nad 10 kg). Pohlavní styk je po operaci možný.

Závěr

Močová inkontinence se dá s více než 90procentní úspěšností léčit. V případě brzkého rozpoznání problému se nabízí využití konzervativní léčby fyzioterapií. Pokud nemáte na fyzioterapii časový prostor, nebo je neúspěšná, je možno využít léčby operační. Léčba laserem se dle současných výsledků studií ukazuje jako neefektivní.

Pokud u sebe pozorujete nechtěné úniky moči, můžete využít služeb naší ambulance. Poskytujeme i konzultační služby bez nutnosti registrace v našem zařízení.

Objednat se:
Napsat email: Pokud máte dotaz, a upřednostňujete emailovou formu, napište nám. Jakmile to bude možné, odpovíme Vám.