Endometrióza a Tradiční Čínská Medicína (TČM)

  1. Endometrióza z pohledu tradiční čínské medicíny (TČM)
  2. Přístupy TČM k léčbě endometriózy
  3. Možnost spolupráce TČM a západní medicíny

Jako lékař, gynekolog a vedoucí centra pro léčbu endometriózy samozřejmě vycházím z principů moderní medicíny založené. Přesto – a možná právě proto – se stále více zajímám i o přístupy, které mohou naši klasickou léčbu doplnit. Endometrióza je jednou z těch diagnóz, které nás lékaře i pacientky učí že v určitých oblastech je potřeba spolupráce klasické medicíny a jiných léčebných přístupů. Je to onemocnění složité, chronické, s výrazným dopadem na každodenní život, vztahy, psychiku i ženskou identitu.

Na nedávné mezioborové konferenci věnované endometrióze proběhla přednáška o pohledu Tradiční čínské medicíny (TČM) na tuto nemoc. Byla jednou z nejdiskutovanějších a její záznam se mezi odbornou i laickou veřejností rychle rozšířil. Zaznamenávám také zvyšující se zájem pacientek – ptají se, zajímají, hledají možnosti, jak si pomoci i jinak než jen hormonální léčbou nebo operací.

A právě tento rostoucí zájem mě přiměl k napsání tohoto článku. Ne proto, že bych zpochybňoval západní medicínu – právě naopak. Ale protože věřím, že pokud něco může ženě s endometriózou alespoň trochu ulevit, je naší povinností se tím zabývat. Rád bych zde proto nabídl svůj pohled lékaře na to, v čem může být Tradiční čínská medicína přínosná, kde vidím její možnosti, ale také hranice.

Kontakty Endometrióza Morava

Endometrióza z pohledu tradiční čínské medicíny (TČM)

Tradiční čínská medicína (TČM) vnímá endometriózu jinak než západní medicína, která ji definuje jako růst děložní sliznice mimo dělohu. Z pohledu TČM endometrióza není samostatnou nemocí v pravém slova smyslu, ale představuje komplex příznaků, které naznačují narušení rovnováhy v těle, zejména blokádu toku energie (Qi) a krve v oblasti pánve, známé také jako „dolní zářič“. Tato oblast zahrnuje nejen pohlavní orgány, ale také močový měchýř a střeva. Představte si, že vaše tělo je jako řeka, která by měla volně plynout. Když však do řeky napadají kameny nebo větve, proud se zastaví, voda se hromadí a vznikají různé potíže, jako je bolest nebo cysty. Podobně TČM vidí endometriózu jako blokádu, která brání přirozenému proudění energie a krve, díky čemuž se objevují záněty, bolest a další symptomy.

Proč vlastně vzniká tato blokáda? Existuje několik klíčových faktorů, které podle TČM přispívají k zastavení toku energie a krve.

Tabulka Symptomy endometriózy z pohledu západu vs. odpovídající „vzorce disharmonie“ v TČM

Symptomy (západní medicína)Vzorce disharmonie (TČM)
Bolestivá menstruace (dysmenorea)Stagnace krve a čchi v malé pánvi
Chronická pánevní bolestStagnace krve, chlad v děloze
Bolest při pohlavním styku (dyspareunie)Stagnace čchi jater, blokáda dráhy chong mai
NeplodnostNedostatek ledvinové esence, stagnace krve
Silné menstruační krváceníHorkost v krvi, nedostatek sleziny neudržující krev
Únava, vyčerpáníNedostatek čchi sleziny a ledvin
Nadýmání, trávicí obtížeStagnace jater čchi napadající slezinu
Změny nálad, podrážděnostStagnace čchi jater

Průnik chladu a vlhka

Možná jste slyšela od své babičky, že není dobré sedět na studeném nebo nosit mokré plavky. Ačkoli to může znít staromódně, TČM vysvětluje, že chlad a vlhko pronikají do těla a zpomalují proudění energie a krve, zvlášť citlivé na to jste během menstruace. To se může projevit bolestivými křečemi, pocitem tíhy v pánvi, cystami nebo dokonce neplodností. Typické situace jsou právě sezení na studené lavičce nebo dlouhý pobyt v chladném prostředí bez teplého oblečení.

Potlačené emoce a stres

Vaše emoce mají obrovskou moc nad tím, jak proudí energie v těle. Pokud prožíváte stres, frustraci, nebo když v sobě dlouhodobě potlačujete vztek a nespokojenost, trpí tím vaše játra. V TČM jsou játra jako dirigent orchestru, který řídí hladké proudění energie celým tělem. Potlačené emoce způsobují, že tato energie stagnuje. Čím více stresu zažíváte, tím intenzivnější může být bolest nebo jiné projevy endometriózy. Ženy často popisují, že se bolest zhoršuje právě v období silného emocionálního vypětí, a TČM to potvrzuje.

Strava a životní styl

Také váš jídelníček a způsob života mají významný vliv na zdraví vašeho reprodukčního systému. Konzumace mnoha studených potravin (jogurtů, syrové zeleniny a ovoce) vede podle TČM k hromadění chladu a vlhkosti ve spodním zářiči. Možná jste si všimla, že po studených jídlech nebo nápojích se vám někdy zhorší menstruační bolest. Pokud tělo nemá dostatek tepla, nemůže krev správně proudit a dochází ke stagnaci a bolestivým příznakům.

Užívání hormonální antikoncepce a nitroděložních tělísek

I užívání hormonální antikoncepce může podle TČM vést ke vzniku blokád v těle. Tyto prostředky jsou obecně vnímány jako praktické řešení, ale čínská medicína upozorňuje, že dlouhodobé užívání hormonů může oslabit energii ledvin, které jsou v TČM považovány za zásobárnu životní síly. Toto oslabení může vést k nedostatečnému proudění krve a vzniku cyst, myomů a potíží s menstruací po vysazení antikoncepce.

Nedostatek energie a přepracovanost

Vaše tělo je jako nádoba plná energie. Pokud se příliš vyčerpáváte – ať už nadměrným cvičením, prací, nedostatkem spánku nebo po těžkých životních událostech, jako je nemoc či porod – vaše energie se vyčerpá. Nedostatek energie (čchi) znamená, že tělo už nemá sílu, aby krev správně proudila. Výsledkem mohou být stagnace, bolest a další příznaky endometriózy. Zhoršují se vaše příznaky právě v obdobích, kdy se cítíte unavená a vyčerpaná?

Další faktory

Kromě těchto hlavních příčin existují v TČM i další situace, které mohou blokádu vyvolat. Například používání tamponů během menstruace, sexuální styk během menstruace nebo příliš časný začátek sexuálního života. Tradiční čínská medicína zdůrazňuje význam přirozeného průběhu menstruace a respektování období, kdy se tělo přirozeně čistí a regeneruje.

Orgány ženského zdraví v TČM

Když přijdete k terapeutovi tradiční čínské medicíny, čeká vás poněkud jiný typ vyšetření, než na jaký jste zvyklá z ordinace svého gynekologa. Zatímco západní lékaři hledají viditelné známky onemocnění (např. cysty na ultrazvuku), TČM jde se snaží porozumět hlubším souvislostem. Terapeut se vás zeptá nejen na vaše současné problémy, ale také na celkovou historii vašeho zdraví, životní styl, stravovací návyky, kvalitu spánku i emoční rozpoložení.

Proč tak podrobné dotazy? Z pohledu TČM totiž neexistují izolované problémy – všechny části vašeho těla i vaší psychiky jsou úzce propojené. Vezměte si zenovou zahradu, kde každý kámen a rostlina mají své přesné místo. Pokud jedno místo začne zarůstat plevelem nebo se objeví stagnující voda, ovlivní to celou zahradu. Stejně tak stagnace či blokády energie v jednom orgánu mohou ovlivnit celý váš zdravotní stav.

V Tradiční čínské medicíně existují tři hlavní způsoby diagnostiky, které společně dávají terapeutovi jasný obraz o vašem zdravotním stavu:

Rozhovor a anamnéza

Terapeut se bude podrobně doptávat nejen na vaší menstruaci (její pravidelnosti, bolesti, charakteru krve), ale také na mnoho dalších aspektů vašeho života. Neměly by vás překvapit otázky typu: „Jak často máte studené ruce?“, „Jste často unavená?“, „Cítíte se lépe v teple nebo vám spíše vyhovuje chlad?“, „Jak zvládáte stres a jaké emoce u vás převládají?“. Každá odpověď terapeutovi napovídá, jaké vnitřní nerovnováhy jsou ve vašem těle.

Diagnostika jazyka

Podle TČM jazyk odráží stav vašich vnitřních orgánů a krevního oběhu. Například fialové zbarvení jazyka může poukazovat na stagnaci krve a blokádu, otisky zubů po stranách jazyka zase naznačují, že vaše tělo zadržuje příliš mnoho vlhkosti. Terapeut váš jazyk pečlivě prozkoumá a bude podle něj hledat příčiny vašich potíží.

Diagnostika pulzu

Další metodou je vyšetření pulzu na zápěstí. Terapeut TČM nesleduje jen počet tepů za minutu, ale pomocí jemného nahmatání pulzu zjistí stav jednotlivých orgánů, hladinu energie a typ případné blokády. Tato technika vyžaduje zkušenost, ale je velmi přesná a terapeutovi umožňuje zjistit, kde přesně v těle energie stagnuje nebo chybí.

Tabulka Typy stagnace v TČM a jejich projevy u endometriózy

Typ stagnace (TČM)Typické projevy u endometriózy
Stagnace čchi jaterPodrážděnost, bolestivá menstruace, pocit napětí v podbřišku
Stagnace krveOstrá, bodavá bolest, tmavá menstruační krev s krevními sraženinami
Stagnace chladu v dělozeBolest zmírňovaná teplem, studené končetiny, opožděná menstruace
Stagnace vlhkosti a hlenuPocit tíhy v podbřišku, výtok, cystické útvary (např. čokoládové cysty)
Stagnace horka v krviSilné menstruační krvácení, podrážděnost, žízeň, zarudlý jazyk

Typické syndromy při endometrióze podle TČM

Tradiční čínská medicína nerozlišuje nemoc podle názvu, ale podle konkrétních syndromů. To znamená, že několik žen s diagnózou endometriózy může mít různé příčiny a tedy i různé léčebné strategie.

  • Stagnace Qi a krevní stáze
    Tohle je nejběžnější obraz. Bolest je ostrá, bodavá a zesiluje se při stresu či emočním vypětí. Menstruační krev bývá tmavá, někdy sražená, a cyklus může být nepravidelný. Vnímáte pocit, jako by se ve vašem podbřišku něco „zaseklo“ a nemohlo volně proudit.
  • Chlad a krevní stáza
    Zde bolest vnímáte jako hlubokou, křečovitou, často doprovázenou pocitem chladu v břiše. Bolest se obvykle zmírňuje teplem, jako když si přiložíte teplý obklad. Krev je opět tmavá, často s malými sraženinami. Často je tento syndrom způsoben dlouhodobým vystavením chladu – například sezením na studeném podkladu.
  • Horkost a vlhkost s krevní stázou
    Zde můžete pociťovat tíhu, otok a pocit horka v pánevní oblasti. Menstruační krvácení bývá husté, tmavé až do hněda, někdy se silným zápachem. Tento syndrom je často spojen se špatnými stravovacími návyky a nadměrnou konzumací tučných či sladkých jídel.
  • Nedostatek energie (Qi) a krve
    Pocit únavy, vyčerpání, bledost a slabé krvácení jsou typické příznaky tohoto stavu. Ženy často říkají, že po menstruaci jsou mimořádně unavené, bez energie. Bolesti jsou zde spíše tupé, méně ostré, ale o to víc vyčerpávající.

Endometrióza a tradiční čísnká medicína

Přístupy TČM k léčbě endometriózy

Cílem léčby TČM je obnovit harmonii – rozpohybovat zablokovanou energii a krev, a tím zmírnit nejen bolest, ale i ostatní projevy endometriózy. K tomu tradiční čínská medicína využívá několik metod, které lze používat samostatně nebo ještě lépe v kombinaci, aby jejich efekt byl co nejvýraznější a trvalý.

Bylinná terapie – síla rostlin pro obnovu rovnováhy

Základem léčby endometriózy v rámci TČM jsou čínské bylinky. Dodávají tělu potřebnou výživu, rozpouštějí stagnaci krve a energie, a pomáhají tělu znovu získat rovnováhu. Každá žena má trochu jiný vzor nerovnováhy. Někdy je příčinou blokáda jater, jindy oslabení energie sleziny nebo chladu v děloze. Proto musí být vždy sestavená směs přesně na míru.

Bylinky používané v TČM se vybírají podle jejich vlastností a směřování energie v těle. Kupříkladu kořeny rostlin působí spíše dolů k nohám, zatímco květy mají tendenci působit vzhůru. Některé byliny, jako například drmek nebo kořen anděliky čínské, mají kromě svých energetických účinků také jasně prokázané působení na hormonální systém, pomáhají vyrovnávat hladiny estrogenu a progesteronu, čímž mohou zmírnit bolestivost a regulovat cyklus. Další byliny, například pivoňka nebo šalvěj červenokořenná, působí přímo na rozpouštění stagnací a cyst.

Bylinky se podávají formou odvarů, tablet, tinktur, nebo dokonce bylinných napářek. Typickými přípravky, které vycházejí z tradičních čínských receptur, jsou například tinktury jako „ROZBITÍ BLOKÁD“ nebo „STUDENÁ ZEMĚ“. Užívání bylin by mělo probíhat alespoň dva až tři měsíce, aby se jejich účinek plně projevil. Je také nutné respektovat správné dávkování a případně se vyvarovat kombinace s některými léky. Pamatujte že, léčbu těmito bylinami by vždy měl vést zkušený praktik tradiční čínské medicíny. Jelikož by každé centrum pro léčbu endometriózy mělo s terapeuty TČM spolupracovat, doporučujeme se obrátit přímo na ně. Tím si zajistíte, že budete v péči terapeuta, který má o endometrióze dobré znalosti.

Akupunktura – obnovení proudění životní energie

Pomocí velmi tenkých jehel, které se zavádějí na přesně určená místa na těle, pomáhá akupunktura rozpohybovat zablokovanou energii a krev, snižuje bolest, uvolňuje stres a harmonizuje celé tělo.

Akupunktura může být efektivní pro ženy, které trpí silnou bolestí během menstruace nebo chronickými bolestmi způsobenými endometriózou. Pomáhá také při regulaci nepravidelného menstruačního cyklu a zvyšuje šance na úspěšné otěhotnění tím, že zlepšuje prostředí děložní sliznice. Přestože akupunktura sama o sobě nedokáže dodat tělu potřebné živiny, může být výbornou metodou pro ty, kteří mají silnější konstituci a dostatek energie. Naopak u žen, které jsou oslabené nebo trpí chronickou únavou, by měla být používána opatrně a vždy v kombinaci s bylinami pro doplnění výživy a energie.

Délka a intenzita akupunktury závisí na vašem individuálním stavu. Obvykle se doporučuje docházet jednou až třikrát týdně po dobu nejméně tří měsíců. Po této době je ideální zhodnotit výsledky léčby – například ultrazvukem či gynekologickým vyšetřením – a následně léčbu upravit podle dosažených výsledků.

Tabulka Akupunkturní body u endometriózy

Název boduUmístění na těleÚčinek v TČM
SP6 (San Yin Jiao)Nad vnitřním kotníkemHarmonizuje slezinu, játra a ledviny; tlumí bolest
LV3 (Tai Chong)Hřbet nohy, mezi palcem a ukazovákemRozproudění jaterní Qi, uvolnění emocí
CV4 (Guan Yuan)Asi 3 cuny pod pupkemPosílení dělohy, krve a esence (Jing)
ST29 (Gui Lai)Na břiše, vedle podbřiškuRozhýbání krve, odstranění stagnace v děloze
LI4 (He Gu)Mezi palcem a ukazovákem rukyUvolňuje celkovou stagnaci Qi, analgetický efekt
KI3 (Tai Xi)Za vnitřním kotníkemPosiluje ledviny a esenci, harmonizuje menstruační cyklus

Bylinná napářka (vaginální steaming) – teplo, relaxace a péče o ženskost

V posledních letech si získává oblibu také metoda bylinné napářky, známá také jako vaginální steaming. Tato metoda spočívá v napařování intimních partií nad miskou s horkou vodou a vybranými bylinami. Teplo z páry pomáhá rozproudit krev v oblasti pánve, čímž dochází k uvolnění stagnací, zlepšení prokrvení a výrazné úlevě od bolesti.

Napářka je vhodná nejen pro ženy s bolestivou menstruací, ale také pro ty, které touží obnovit svůj vztah k vlastnímu tělu a ženství. Zkušenosti žen ukazují, že tato metoda přináší nejen úlevu fyzickou, ale i psychickou, pomáhá odbourávat stres a podporuje hlubší uvědomění si svého ženského zdraví. Frekvence použití napářky se odvíjí od vašeho zdravotního stavu – při větších obtížích je možné ji provádět i několikrát týdně, preventivně pak třeba jen jednou za měsíc.

Je však třeba mít na paměti, že bylinná napářka má své kontraindikace, například se nesmí používat během menstruace, při těhotenství nebo bakteriálních infekcích. Před prvním použitím je proto dobré poradit se s odborníkem.

Aromaterapie – harmonie skrze vůně

Další podporou, kterou můžete při endometrióze využít, je aromaterapie. Tato metoda působí jemně, avšak velmi účinně – propojuje fyzické tělo a emocionální stav skrze léčivé vůně éterických olejů. Aromaterapie může být významnou oporou při bolesti, hormonálních nerovnováhách, ale také při stresu a únavě, které endometriózu často provázejí.

Éterické oleje mohou pomoci zmírnit bolest a zánět, uvolnit křeče, a dokonce ovlivňují hormonální rovnováhu. Například olej z drmku obecného dokáže harmonizovat hladinu progesteronu, což může zmírnit bolesti a stabilizovat menstruační cyklus. Šalvěj muškátová pomáhá snižovat křeče a ulevuje při silné menstruaci. Růže a geránium zase pomáhají při emoční nerovnováze, úzkosti a pocitech napětí, které endometrióza často zhoršují.

Využití aromaterapie je velmi různorodé. Éterické oleje lze aplikovat prostřednictvím jemné masáže podbřišku nebo spodní části zad, přidávat je do koupele, nebo používat ve formě inhalace. Při jejich výběru a použití je však důležité brát v úvahu svůj individuální stav a potřeby, protože některé oleje mohou mít také estrogenní působení, které nemusí být vždy žádoucí. Proto je vhodné se při výběru poradit se zkušeným aromaterapeutem nebo terapeutkou TČM.

Éterický olejÚčinek v TČM / aromaterapiiVhodné použití
LevanduleUklidňuje Shen, uvolňuje křeče a napětíAromalampa, koupel, masáž břicha
Růže (Rose Otto)Harmonizuje játra, rozproudí krevInhalace, masáž podbřišku, teplý obklad
Heřmánek římskýTlumí bolest, snižuje zánět, uvolňuje QiKoupel, masáž, lokální aplikace
Šalvěj muškátováVyrovnává hormony, podporuje ovulaciAromalampa, ředěná masáž břicha
ZázvorZahřívá, rozhýbává stagnaci, odvádí chladMasáž, difuzér, obklad
Kadidlo (Frankincense)Zklidňuje mysl, harmonizuje dýchání a duchaDifuzér, meditace, koupel
Ylang-YlangUvolňuje emoční napětí, podporuje ženskou esenciAromalampa, koupel, večerní inhalace
MajoránkaSilný analgetikum, uvolňuje hladké svalstvoMasáž při menstruační bolesti, obklady

Hydroterapie – síla vody pro prokrvení a regeneraci

Hydroterapie je metoda, která využívá střídání teplé a studené vody k posílení krevního oběhu v oblasti malé pánve. V rámci léčby endometriózy pomáhá zlepšit cirkulaci krve a energie, uvolnit bolestivá místa a zároveň posiluje imunitní systém. Tato metoda je zajímavým propojením tradičních východních principů s poznatky moderní medicíny o tom, jak teplo a chlad působí na cévy a tkáně.

Jedním z osvědčených postupů je střídavé koupání – nejprve strávíte deset minut v příjemně teplé vaně, která rozšíří cévy, zvýší prokrvení a uvolní svaly v oblasti pánve. Poté na chvíli ponoříte podbřišek do lavoru se studeným bylinným odvarem. Tím se cévy opět zúží, což pomáhá proti zánětu a otokům. Tento postup můžete několikrát opakovat, ideálně třikrát. Pravidelné využití hydroterapie vám může přinést nejen úlevu od bolesti, ale také pocit svěžesti a celkové vitality.

Žena jako krajina v průběhu roku

Změna životního stylu – klíč ke skutečné proměně

Kromě uvedených metod tradiční čínské medicíny je důležité si uvědomit, že důležitým faktorem pro úspěch léčby endometriózy je i úprava životního stylu. Žádná léčba nebude zcela účinná, pokud se nezaměříte také na příčiny, které ke vzniku obtíží přispěly.

Strava jako lék i prevence

Z pohledu TČM existují potraviny, které tělo ochlazují a vytvářejí v něm vlhkost – například syrové ovoce a zelenina, jogurty nebo studené nápoje. Tyto potraviny mohou způsobovat nebo zhoršovat bolestivost a stagnaci krve v podbřišku. Je proto dobré upřednostňovat teplá, lehce stravitelná jídla, polévky, kaše nebo dušenou zeleninu. Třeba vás překvapí, jak výrazně úprava jídelníčku může ovlivnit vaše potíže.

Emoce a stres jako spouštěče bolesti

V tradiční čínské medicíně je známo, že potlačené negativní emoce, jako je frustrace, vztek, pocit nedostatečnosti nebo smutek, vedou ke stagnaci energie, zejména v oblasti jater. Tato stagnace pak může výrazně ovlivňovat menstruační cyklus a bolestivost menstruace. Proto je důležité věnovat pozornost také práci s emocemi, například prostřednictvím meditace, jógy, nebo jiných relaxačních technik. Mnoho žen vnímá velkou úlevu už jen tím, že se otevřou svým pocitům a začnou o svém problému mluvit s důvěryhodným terapeutem nebo praktikem tradiční čínské medicíny.

Ochrana před chladem a vlhkem

Dalším důležitým aspektem je ochrana před chladem a vlhkem, které podle TČM mohou pronikat do těla a způsobovat blokády a stagnace. Vyhněte se sezení na studených površích, dlouhému pobytu v mokrých plavkách nebo příliš lehkému oblékání v chladném počasí. Ochrana podbřišku a beder teplým oblečením nebo šátkem je dobrým způsobem prevence zhoršování obtíží.

Vyvarujte se přepracování a přílišné fyzické námaze

Přetížení a dlouhodobé vyčerpání těla, ať už fyzické nebo psychické, oslabují energii a krev, čímž zvyšují riziko stagnace a blokád. Pokud trpíte endometriózou, je důležité respektovat své hranice, dopřát si dostatek odpočinku a vyvarovat se příliš intenzivního cvičení zejména během menstruace. Je důležité naučit se své tělo vnímat a naslouchat mu – to je základ skutečného uzdravení.

Možnost spolupráce TČM a západní medicíny

V dnešní době se stále častěji setkávám s ženami, které hledají komplexnější přístup k léčbě endometriózy, než jaký nabízí pouze klasická západní medicína. Není divu, jde o chronické onemocnění, které nejenže ovlivňuje fyzické zdraví, ale zasahuje i hluboko do psychiky a celkové kvality života. A právě v tomto bodě začíná být velmi zajímavá a přínosná spolupráce mezi západní medicínou a Tradiční čínskou medicínou (TČM).

Je důležité zdůraznit, že cílem integrace TČM a západní medicíny není nahradit jednu druhou, ale naopak je propojit tak, aby si vzájemně pomáhaly. Představte si to jako dvě kolegyně, které společně skládají puzzle – každá vidí trochu jiné části celkového obrazu, a teprve když spojí své síly, mohou pacientce nabídnout skutečně úplnou péči.

V gynekologických ambulancích dnes stále častěji vidíme příklady úspěšné spolupráce mezi gynekology a terapeuty TČM. Gynekologové otevření alternativám často pacientkám doporučují právě akupunkturu, bylinnou léčbu nebo aromaterapii jako doplněk ke klasické léčbě.

V praxi to může vypadat například takto: Žena pravidelně dochází ke gynekologovi, který sleduje její stav pomocí ultrazvuku a navrhuje vhodnou hormonální nebo operační léčbu. Zároveň ale navštěvuje terapeuta TČM, který ji podporuje bylinnými směsmi, akupunkturou nebo metodami, jako je bylinná napářka, jež přináší úlevu od bolesti a harmonizuje menstruační cyklus. Vzájemná komunikace mezi terapeutem a gynekologem je klíčem k tomu, aby léčba probíhala bezpečně, efektivně a především v zájmu pacientky.

Spojení dvou světů v každodenním životě

Například doporučení ohledně protizánětlivé diety, která je oblíbená i v západní medicíně, krásně ladí s principy TČM, která mluví o vyhýbání se „chladu“ nebo „vlhku“.

Dále může jít o střídavé koupele s využitím principů hydroterapie – střídání teplé a studené vody, což podporuje proudění energie i krve, a zároveň zamezuje rozvoji zánětu. Podobně může být využita aromaterapie, která kombinuje protizánětlivé účinky západních bylin s energetickým působením esenciálních olejů, které ovlivňují emoční rovinu a energii těla dle TČM.

Dobrou zprávou je, že kombinace západní medicíny a TČM je předmětem vědeckého zkoumání. Existují již studie, které sledují například kombinované použití hormonálního léku dienogestu a bylinných směsí z TČM u žen s endometriózou. Výsledky takových studií jsou slibné a ukazují, že pacientky léčené kombinovaným přístupem mohou dosahovat lepších výsledků, ať už se jedná o zmírnění bolesti, únavy nebo celkové zlepšení kvality života.

Co může TČM přinést právě vám?

Pro ženy, které trpí chronickými obtížemi spojenými s endometriózou, představuje propojení západní medicíny a TČM představovat skutečně celistvý přístup k léčbě. Získáte širší spektrum možností, jak ovlivnit svou nemoc a zároveň se aktivně zapojíte do procesu léčby. To umí přinést velkou psychickou úlevu a pocit větší kontroly nad vlastním zdravím.

Jde o možnost pochopit své tělo a nemoc z hlubší perspektivy, nalézt rovnováhu mezi fyzickým zdravím a emoční pohodou, a znovu získat naději, že i s chronickým onemocněním lze žít kvalitní a plnohodnotný život.

Autor článku: primář MUDr. Martin Němec, MBA

Zdroje

Tradiční čínská medicína – Jana Dedková
Traditional Chinese Medicine Treatment of Endometriosis
Research progress on the understanding and treatment of endometriosis in traditional Chinese and western medicine. (2023). Frontiers in Medical Science Research, 5(5). https://doi.org/10.25236/fmsr.2023.050509
Wu, Y., Liu, Y., Jia, H., Luo, C., & Chen, H. (2022). Treatment of endometriosis with dienogest in combination with traditional Chinese medicine: A systematic review and meta-analysis. Frontiers in Surgery, 9. https://doi.org/10.3389/fsurg.2022.992490
Zhao, Y., Wang, Y., Xue, Z., Weng, Y., Xia, C., Lou, J. W., & Jiang, M. (2024). Registration and characteristics of clinical trials on traditional Chinese medicine and natural medicines for endometriosis: a comprehensive analysis. Frontiers in Medicine, 11. https://doi.org/10.3389/fmed.2024.1432815
Mück, F., Scotti, F., Mauvisseau, Q., Raclariu-Manolica, A.-C., Schrøder-Nielsen, A., Wangensteen, H., & de Boer, H. D. (2023). Complementary authentication of Chinese herbal products to treat endometriosis using DNA metabarcoding and HPTLC shows a high level of variability. Frontiers in Pharmacology. https://doi.org/10.3389/fphar.2023.1305410
Yu, C., Jin, Y., Zhai, D., Danying, Z., Wen, C., Lingling, B., Ruipin, Y., Shuai, S., Jindong, M., & Zhou, L. (2020). Traditional Chinese medicine composition for treating chronic pelvic pain and dysmenorrhea caused by endometriosis (EM).
Wang, Z.-J., Sun, W., Zhang, Y.-S., Wu, X., Liu, R., Liao, X., & Zhao, R.-H. (2023). Outcomes and measurements of randomized controlled trial for traditional Chinese medicine in treatment of endometriosis. 48(16), 4521–4528. https://doi.org/10.19540/j.cnki.cjcmm.20230413.501
Hung, H.-H., Lai, J.-N., Chen, W. C., Chen, Y.-H., Chiu, L.-T., & Chen, H. Y. (2021). Evaluation of the efficacy of traditional Chinese medicine for the reproductive and pregnancy outcomes in women with endometriosis: A nationwide population-based study. Taiwanese Journal of Obstetrics & Gynecology, 60(4), 685–689. https://doi.org/10.1016/J.TJOG.2021.05.017