Endometrióza a neplodnost. Mohu otěhotnět s endometriozou?

  1. Endometrióza
  2. Jak endometrióza ovlivňuje plodnost?
  3. Šance na otěhotnění s endometriózou
  4. Možnosti léčby endometriózy s ohledem na plodnost


Otěhotnění s endometriózou je možné. Cesta k vytouženému těhotenství ale může být složitější a může vyžadovat více trpělivosti i odborné péče. Pokud už delší dobu řešíte bolesti během menstruace, při pohlavním styku nebo se vám nedaří otěhotnět, může za tím být právě endometrióza.

Endometrióza

Endometrióza a neplodnost

Endometrióza e onemocnění, při kterém se buňky podobné těm, které se běžně nacházejí v děložní sliznici, objevují mimo dělohu – například na vaječnících, vejcovodech, na pobřišnici nebo dokonce ve střevech či močovém měchýři. Tato tkáň se chová podobně jako děložní sliznice – reaguje na hormonální změny během cyklu, může krvácet, ale nemá kam odtékat. To způsobuje zánět, bolest a někdy i srůsty. Jednoduše si to můžete představit jako „oční řasu, která spadla do oka“. Tkáň je normální, ale na nesprávném místě – a tam dráždí okolí.

Endometrióza může mít různě výrazné příznaky, a u některých žen dokonce probíhá bez jakýchkoli potíží. Nejčastějšími projevy jsou:

  • Silné nebo dlouhé menstruace
  • Chronická bolest v podbřišku
  • Bolest při pohlavním styku
  • Bolest při močení nebo stolici, zvláště během menstruace
  • Potíže s otěhotněním

Pokud vás některý z těchto příznaků trápí, je důležité o nich mluvit s gynekologem. Bolest není něco, co byste měla snášet nebo považovat za „normální součást ženského života“.

Chronologie bolesti u pacientky s endometriózou

Fáze cykluTypické projevy / bolestiIntenzita bolesti
1. týden – MenstruaceSilné menstruační bolesti, křeče v podbřišku, bolesti zad, únava, někdy zvracení nebo průjem.Vysoká
2. týden – Folikulární fázeBolest ustupuje, ale může přetrvávat tupý tlak v pánvi, únava, mírná bolest vaječníků.Střední až mírná
3. týden – OvulaceBodavá bolest v místě ovulace (často jednostranná), pnutí v břiše, bolesti při pohlavním styku.Střední
4. týden – Luteální fáze (před menstruací)Návrat bolestí, nadýmání, tlak v podbřišku, bolestivost střev a močového měchýře, podrážděnost.Zvýšená až vysoká

Jak častá je endometrióza?

Endometriózou podle odhadů trpí zhruba 10 % žen v reprodukčním věku.. Některé studie uvádějí dokonce až 15 %. Přesné číslo ale neznáme – diagnostika je složitá, a řada žen nemá jasnou diagnózu, protože jejich příznaky nejsou typické nebo jim dlouho nikdo nenaslouchal. Mnoho žen s endometriózou dokonce žádné příznaky nemá.

Endometrióza se nejčastěji objevuje u žen mezi 25. a 40. rokem. Po menopauze zpravidla ustupuje.

Nejprůkaznějším způsobem potvrzení diagnózy je laparoskopie – minimálně invazivní chirurgický zákrok, při kterém lékař přímo nahlédne do břišní dutiny a odebere vzorky k potvrzení. Laparoskopii by mělo předcházet vyšetření v centru pro léčbu endometriózy, kde se pacientka setká s profesionálem, který klade cílené dotazy a ví, kde se endometrióza nejčastěji nachází a umí jí zobrazit na ultrazvuku. Někdy se mohou využít i jiné zobrazovací metody, nejčastěji magnetická rezonance. Někdy je cesta k diagnóze zdlouhavá – průměrně od prvních příznaků trvá i několik let. I proto je důležité nepodceňovat své potíže a svěřit se s nimi co nejdřív lékaři.

Typ endometriózyVýskyt (%)Popis
Peritoneální50–60 %Ložiska na pobřišnici, často v raném stádiu. Nejčastější forma, ale někdy obtížně zjistitelná.
Ovariální (endometriom)20–25 %Tvoří čokoládové cysty na vaječnících. Výrazně ovlivňuje plodnost a často vytváří srůsty.
Hluboká infiltrující (DIE)10–15 %Endometrióza prorůstající hluboko do tkání – děložní vazy, močový měchýř, střeva. Silná bolest, často nutný zákrok.
Extragenitální3–5 %Vzácnější forma mimo pánev – například na bránici, v plicích, močových cestách nebo jizvách.
Nervová / cévní< 1 %Velmi vzácná forma, postihující nervy nebo cévy. Může způsobovat vyzařující chronickou bolest.

Proč endometrióza komplikuje otěhotnění?

Endometrióza je prokazatelně jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti. Může totiž:

  • Způsobit srůsty nebo neprůchodnost vejcovodů
  • Ovlivnit kvalitu vajíček
  • Změnit prostředí v pánvi, kde dochází k oplodnění

To ale neznamená, že je těhotenství nemožné. Mnoha ženám se otěhotnět podaří – ať už spontánně, nebo s pomocí lékařů. Pokud se vám nedaří otěhotnět déle než rok (nebo půl roku, pokud je vám víc než 35 let), je na místě nechat se vyšetřit v centru pro léčbu neplodnosti.


Čím dříve začnete své problémy řešit, tím větší šanci máte na úlevu od bolesti i na zachování plodnosti. Váš gynekolog vám doporučí další vyšetření nebo vás odkáže do specializovaného centra.Pamatujte: bolest není normální. Máte právo na odpovědi i na léčbu. Endometrióza sice může být složitým protivníkem, ale není neporazitelná.

4 fáze endometriózy

Jak endometrióza ovlivňuje plodnost?

Endometrióza může být příčinou neplodnosti. Ačkoli její vliv na možnost otěhotnění není vždy zcela zřejmý, odborníci se shodují, že existuje úzká souvislost mezi přítomností endometriózy a problémy s otěhotněním. ZU zhruba polovina žen, které mají problémy s otěhotněním, se prokáže endometrióza. Mezi ženami, které problémy s neplodností nemají, se toto onemocnění vyskytuje mnohem méně častěji.

Přestože přesné mechanismy vedoucí k neplodnosti ještě nejsou úplně objasněné, věda postupně odhaluje, jak endometrióza plodnost ovlivňuje. Endometriózu nemůžeme nazvat jen „nějakou bolest při menstruaci“. Toto onemocnění způsobuje viditelné změny v pánvi, záněty, hormonální nerovnováhu i nepřátelské prostředí pro početí.

Překážky, které endometrióza vytváří

U pokročilejších forem endometriózy se často tvoří srůsty – tedy jakési jizvy nebo „slepování“ orgánů, které u zdravých žen nebývají. Tyto srůsty mohou blokovat vejcovody, díky čemuž se spermie nemůže dostat k vajíčku. Nebo brání tomu, aby se oplodněné vajíčko dostalo do dělohy. V některých případech se vejcovody zcela ucpou a naplní krví, čemuž se říká hematosalpinx.

Při endometrióze se objevují cysty na vaječnících, takzvané endometriomy. Ty utlačují zdravou tkáň vaječníků, narušují dozrávání vajíček a ovulaci. Někdy je nutné je chirurgicky odstranit. Pokud se toto ošetření proveden neodborně, může snížit tzv. ovariální rezervu – tedy množství a kvalitu vajíček, která ještě žena má. Změny způsobené srůsty postihují i další orgány v malé pánvi. Pokud vejcovody ztratí svou pohyblivost, nemusí v nich dojít k oplodnění vajíčka. Celý systém pak přestává fungovat tak, jak by měl. Adheze v malé pánvi mají za následek destrukci či uzávěr vejcovodů nebo zásadně omezují jejich pohyblivost.

Záněty a nepřátelské prostředí

Mimo mechanických překážek vytváří endometrióza v břišní dutině zánětlivé prostředí, které není přívětivé pro spermie ani vajíčko. Imunitní systém reaguje na endometriální ložiska aktivací fagocytů – speciálních bílých krvinek. Ty sice mají za úkol ničit škodlivé buňky. Jenže v tomto případě mohou útočit i na spermie, vajíčka nebo dokonce i na zárodek budoucího miminka (embryo).

Změny se projevují také v samotné děloze. Pokud se endometriální tkáň nachází ve stěně děložní, mluvíme o adenomyóze. Tato forma endometriózy může narušuje kvalitu děložní sliznice – tedy prostředí, kam by se mělo uhnízdit oplodněné vajíčko. Když sliznice není dostatečně „připravená“, embryo se nemá kde bezpečně usadit.

U žen s endometriózou se často objevuje i peritoneální tekutina (tekutina v břišní dutině). Obsahuje více zánětlivých látek, steroidních hormonů a imunitních buněk, které působí škodlivě na spermie, vajíčko i samotné oplodnění. Jde například o cytokiny, prostaglandiny, TNF-alfa nebo aktivované makrofágy – látky, které zvyšují zánět a snižují šanci na přirozené početí.

Srovnávací tabulka Endometrióza vs. jiné příčiny neplodnosti

KritériumEndometriózaOvulační poruchy (např. PCOS)Tubární faktor (např. zánět)Mužský faktor
Typ poruchyRůst endometriální tkáně mimo dělohuPorucha ovulace/hormonální rovnováhyPoškození nebo neprůchodnost vejcovodůNízká kvalita nebo množství spermií
Četnost30–50 % žen s neplodnostíAž 25 % ženAž 30 % ženAž 40–50 % párů
PříznakyBolestivá menstruace, bolest při styku, únava, trávicí obtížeNepravidelný cyklus, akné, přibývání na váze, nadměrné ochlupeníObvykle asymptomatické, možné bolesti v pánviŽádné příznaky, někdy hormonální problémy
DiagnostikaLaparoskopie, UZ, MRI, symptomyHormonální testy, UZ vaječníkůHSG (rentgen vejcovodů), laparoskopieSpermiogram
Vliv na plodnostZánět, srůsty, poškození vejcovodů, narušení ovulaceNedochází k uvolnění vajíčka nebo zhoršené prostředí pro oplodněníSpermie se nedostane k vajíčkuNízká šance oplodnění, ztráta pohyblivosti spermií
LéčbaHormonální terapie, laparoskopie, IVFHormonální stimulace, úprava hmotnosti, IVFChirurgie, IVF, IUIIVF, ICSI, změna životního stylu
Šance na přirozené otěhotněníNízká až střední (dle stadia)Možná, pokud cyklus lze upravitNízká, zvláště při neprůchodnosti obou vejcovodůNízká u těžších poruch

Kvalita vajíček a děložní sliznice

Endometrióza snižuje kvalitu samotných vajíček. Výzkumy ukazují, že vajíčka z vaječníků postižených endometriózou se hůř oplodňují, nebo nejsou dostatečně silná, aby se z nich vyvinulo životaschopné embryo. Vliv mají zřejmě zánětlivé látky, které se tvoří v ložiscích endometriózy.

Dalším problémem bývá snížená receptivita děložní sliznice – tedy její schopnost přijmout embryo. Pokud je sliznice oslabená, oplodněné vajíčko se nemusí správně uchytit. I to bývá příčinou opakovaných neúspěšných pokusů o otěhotnění, ať už přirozenou cestou nebo při umělém oplodnění.

Hormony a menstruační cyklus

Hormonální rovnováha hraje v početí zásadní roli. I tady může mít endometrióza svůj vliv – i když vědecké názory se v tomto bodě zatím různí. U některých žen se objevuje anovulace – tedy cykly, při kterých vůbec nedojde k uvolnění vajíčka. Může se také vyskytnout tzv. luteální insuficience, což je porucha druhé poloviny cyklu, kdy tělo nevytváří dostatek hormonů potřebných k udržení těhotenství.

Další možný jev, který bývá u žen s endometriózou pozorován, je LUF syndrom – stav, kdy vajíčko sice dozraje a folikul se hormonálně „připraví“, ale nakonec nepraskne, a vajíčko se tedy neuvolní. Přesná příčina tohoto jevu není známá, ale jeho výskyt bývá s endometriózou častěji spojován. Je důležité podotknout, že tyto hormonální změny nejsou u všech žen s endometriózou přítomné – a některé studie zpochybňují, že by měly být hlavní příčinou neplodnosti.

I mírná endometrióza má vliv

Dost možná patříte k těm, co si říká: „Nemám žádné velké bolesti, tak to nebude tak vážné.“ Ale pravdou je, že i mírná forma endometriózy může zhoršit schopnost otěhotnění – zejména pokud zasahuje vaječníky nebo vejcovody. Bohužel se často zjistí až při vyšetření neplodnosti, protože dlouho nemusí způsobovat silné příznaky.

Na druhou stranu – ne každá žena s lehkou endometriózou má automaticky problém otěhotnět. Některé výzkumy neprokázaly výrazný rozdíl mezi ženami s mírnou endometriózou a těmi, u kterých nebyla příčina neplodnosti objasněna (tzv. idiopatická sterilita).


Čím závažnější forma endometriózy, tím vyšší riziko neplodnosti. Ale i mírné formy si zaslouží pozornost a včasnou diagnózu.

Ženský reprodukční systém při endometrióze

Šance na otěhotnění s endometriózou

Endometrióza je pro ženy nepříjemnou, obvykle bolestivou, a někdy i matoucí diagnózou. Pokud se snažíte otěhotnět nebo o tom začínáte přemýšlet, je přirozené, že vás zajímá, jak tento stav ovlivňuje plodnost. Udává se, že mezi 30 až 50 % žen s endometriózou má problémy s početím. Jiné odhady mluví o 12–40 %. Pro srovnání: mezi zdravými ženami se výskyt endometriózy pohybuje kolem 10 %, kdežto u žen, které se léčí s neplodností, se endometrióza vyskytuje až v polovině případů.

Pro ženu bez diagnózy endometriózy je šance na otěhotnění během jednoho menstruačního cyklu přibližně 15 až 20 %. U žen s endometriózou je to výrazně méně – pouze 2 až 10 %. To ale neznamená, že byste měla ztrácet naději. Mnoho žen s touto diagnózou se dítěte nakonec dočká – přirozenou cestou nebo s pomocí lékařů. Pravděpodobnost otěhotnění závisí na závažnosti endometriózy a na kvalitě spermií partnera.

Ne každá forma endometriózy automaticky znamená neplodnost

Endometrióza se dělí do čtyř stupňů podle rozsahu postižení – od mírné po těžkou. U mírné až středně těžké formy (I. a II. stupeň) studie neprokázaly jednoznačný rozdíl v úspěšnosti otěhotnění oproti jiným formám neplodnosti, například tzv. idiopatické (nejasného původu). Jinými slovy, pokud máte mírnější formu endometriózy, nebývá nutně příčinou neplodnosti. Naopak u těžších forem (III. a IV. stupeň) je vliv na plodnost znatelnější. V těchto případech bývá běžné, že dochází ke srůstům, poškození vejcovodů nebo ovariální tkáně. V těchto situacích doporučuji laparoskopické odstranění ložisek endometriózy – nejen z důvodu úlevy od bolesti, ale právě i pro zlepšení šancí na otěhotnění.

Endometrióza a asistovaná reprodukce

Endometrióza je také častým důvodem, proč ženy podstupují léčbu neplodnosti pomocí metod asistované reprodukce, například IVF (oplodnění ve zkumavce). Podle dostupných dat je endometrióza příčinou neplodnosti u zhruba 25 % žen, které IVF podstupují.

Ačkoliv je IVF pro mnoho párů účinným řešením, výzkumy ukazují, že ženy s endometriózou mají o něco nižší šanci na úspěšné oplodnění než ženy, jejichž problém spočívá například v neprůchodnosti vejcovodů. Například metaanalýza z roku 2002, kterou vedl Dr. Kurt Barnhart a která byla publikována v časopise Fertility and Sterility uvádí, že úspěšnost IVF je u pacientek s endometriózou až o 35 % nižší.

Na druhou stranu ale platí, že pokud není endometrióza spojená s výrazně sníženou ovariální rezervou (tedy zásobou vajíček ve vaječnících), bývá úspěšnost IVF srovnatelná s jinými diagnózami. Zkušenosti žen s endometriózou, které se podělily o své příběhy například na webu ENDOTalks, ukazují, jak různorodé mohou být cesty k dítěti. Některým pomohla chirurgická nebo hormonální léčba, po které otěhotněly přirozeně. Jiné prošly IVF nebo jinými metodami asistované reprodukce. Společné ale mají jedno – naději a vytrvalost.

Kdy je čas navštívit odborníka?

Pokud se snažíte otěhotnět déle než 12 měsíců (nebo 6 měsíců, pokud je vám více než 35 let), určitě se obraťte na gynekologa nnebo přímo na specialistu na reprodukční medicínu. Stejně tak byste měla vyhledat lékaře, pokud:

  • máte silné nebo bolestivé menstruace
  • trpíte chronickými bolestmi v pánvi
  • cítíte bolest při pohlavním styku
  • nebo pokud se u vás objevuje kombinace těchto příznaků


Bolest není něco, co byste měla snášet. A už vůbec to není „normální“ součást ženského cyklu. Pokud máte podezření, že by se u vás mohla endometrióza objevit, neváhejte se objednat na vyšetření. Čím dřív to začnete řešit, tím větší jsou šance na úspěšnou léčbu – a případné otěhotnění.

Možnosti léčby endometriózy s ohledem na plodnost

Každý případ je ale jiný – a proto je důležité, aby léčba byla přizpůsobená konkrétní ženě. Lékař při plánování postupu musí brát v úvahu více faktorů: věk pacientky, závažnost a rozsah endometriózy, jak dlouho se pokouší otěhotnět, případné další potíže s plodností (například na straně partnera), přání ohledně plánovaného těhotenství i to, zda žena trpí bolestí.

Dobrá zpráva je, že existuje několik možností, jak podpořit plodnost i přes diagnózu endometriózy. Pojďme si je krok za krokem srozumitelně představit.

Chirurgické odstranění ložisek endometriózy

Základem léčby bývá laparoskopická operace, při které lékaři odstraní viditelná ložiska endometriózy. Jde o zákrok, který se provádí přes drobné řezy v břiše pomocí malé kamery a jemných nástrojů.

Studie ukazují, že odstranění ložisek touto cestou výrazně zvýšují šanci na přirozené otěhotnění – a to hlavně u žen s rozsáhlejší endometriózou (stupeň III a IV). V některých případech je to dokonce jediný způsob, jak zlepšit plodnost.

Důležité ale je, aby byl zákrok proveden zkušeným týmem s důrazem na maximální šetrnost vůči reprodukčním orgánům – aby se minimalizovalo riziko vzniku srůstů po operaci. V centrech specializovaných na endometriózu, je zajištěná spolupráce mezi gynekology a specialisty na reprodukční chirurgii, což zvyšuje bezpečnost i úspěšnost léčby.

Co vše může endometrióza ovlivnit – tělesně i psychicky

OblastProjevPopis / Důsledky
1. ReprodukceNeplodnostSrůsty, cysty a záněty mohou narušit ovulaci i průchodnost vejcovodů.
2. Menstruační cyklusSilná bolest (dysmenorea)Extrémní křeče, bolest zad, někdy nutnost ležet i několik dní.
3. Trávicí systémNadýmání, průjmy, zácpaLožiska na střevech způsobují trávicí potíže, zejména kolem menstruace.
4. Močový systémBolest při močeníEndometrióza může postihnout močový měchýř nebo močovody.
5. SexualitaBolest při pohlavním styku (dyspareunie)Může negativně ovlivnit intimní vztahy a sebevědomí.
6. Energetická hladinaChronická únavaTrvalý zánět a bolest vyčerpávají tělo i psychiku.
7. PsychikaÚzkosti a depreseBolest a nejistota z nemoci mohou dlouhodobě ovlivnit psychické zdraví.
8. Sociální životIzolaceČasté výpadky ze školy/práce, vyhýbání se aktivitám kvůli bolesti.
9. KariéraOmezení v práciChronické potíže mohou snižovat výkonnost nebo vést k časté absenci.
10. SebevědomíNarušené vnímání vlastního tělaDlouhodobé bolesti, neplodnost či chirurgické zákroky mohou ovlivnit vztah k vlastnímu tělu.

Hormonální léčba

Další možností, jak ovlivnit průběh onemocnění, je farmakologická (hormonální) léčba. Ta má za cíl potlačit růst ložisek endometriózy a zmírnit příznaky – především bolest. Používají se především gestageny, hormonální antikoncepce či hormonální nitroděložní tělíska. Ty způsobí pokles hladiny estrogenu, což může vést ke zmenšení ložisek. V minulosti se používaly také přípravky, které navozují stav podobný přechodu (menopauze), Dnes se ale používají spíše výjimečně, hlavně kvůli možným nežádoucím účinkům.

Je ale důležité říct, že hormonální léčba sama o sobě nevede k otěhotnění. Může pomoci zmírnit průběh nemoci, ale z hlediska plodnosti se nejedná o léčbu, kterou bychom Vám mohli doporučit.

Asistovaná reprodukce (IVF)

V případech, kdy se nedaří otěhotnět přirozenou cestou, přichází na řadu asistovaná reprodukce, konkrétně metoda IVF (oplodnění ve zkumavce). Ta je často doporučovaná, pokud je endometrióza rozsáhlá a například postihla oba vejcovody – tedy znemožnila běžné spojení vajíčka a spermie.

Jak už jsem zmínil úspěšnost IVF může být u žen s endometriózou mírně nižší než u žen s jinými příčinami neplodnosti. Hodně ale záleží na tom, v jakém stavu jsou vaječníky a kolik vajíček žena ještě má. Velmi důležitým faktorem je věk pacientky. Pokud není ovariální rezerva zásadně snížená, bývá výsledek IVF srovnatelný s jinými případy neplodnosti. Důležitou roli hraje i spolupráce mezi Centrem pro léčbu endometriózy a Centrem asistované reprodukce. Díky tomu může žena dostat komplexní péči – a zvolit optimální strategii podle své situace.

Pokud endometrióza poškodila i tkáň vaječníků, dochází ke snížení tzv. ovariální rezervy – tedy počet a kvalitu vajíček, která žena má. Tento stav se dá zjistit například měřením hormonu AMH. Pokud je rezerva výrazně snížená – ať už po opakovaných operacích nebo při těžkém postižení vaječníků – je doporučováno zvážit odběr vajíček a zapojení nahradní matky. Pro žádnou ženu to není jednoduché rozhodnutí, ale někdy je to jediná možnost, jak si splnit sen o miminku.

Zachování plodnosti – social freezing

Ženy, kterým byla endometrióza diagnostikována v mladém věku, kdy těhotenství ještě neplánují, by měly uvažovat o tzv. social freezing – tedy o odebrání a zmrazení vlastních vajíček pro pozdější použití. Toto má největší smysl do třiceti let věku, kdy jsou vajíčka nejkvalitnější. Zmrazení vajíček může poskytnout větší jistotu do budoucna – zvláště pokud má žena endometriózu na vaječnících, kde hrozí riziko zhoršení funkce do budoucna.


Endometrióza je častější, než si ženy myslí. A hlavně neplodnost není vaše vina. Čím dříve podstoupíte vyšetření u gynekologa, tím víc možností budete mít. Léčba je možná – a každý malý krok zvyšuje nadějí. Nechte se podpořit odborníky, kteří vám pomohou najít tu správnou cestu.

Jak zvýšit šanci na otěhotnění při endometrióze

Autor článku: primář MUDr. Martin Němec, MBA

Zdroje

Brosens, I., & Benagiano, G. (2014). Pregnancy Complications Associated with Endometriosis (pp. 445–456). Springer Japan. https://doi.org/10.1007/978-4-431-54421-0_28
Kim, H. J., & Kim, S.-H. (2019). Endometriosis and infertility. Journal of The Korean Medical Association, 62(10), 519–524. https://doi.org/10.5124/JKMA.2019.62.10.519
Andrea Etrusco, Giovanni Buzzaccarini, Gaspare Cucinella, Antonino Agrusa, Giuseppe Di Buono, Marco Noventa, Antonio Simone Laganà, Vito Chiantera, Giuseppe Gullo (2022). Luteinised unruptured follicle syndrome: pathophysiological background and new target therapy in assisted reproductive treatments https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36469701/
Amart, L. (2024). Fertility, endometriosis and pregnancy planning. Revue de l’infirmière, 73(299), 29–30. https://doi.org/10.1016/j.revinf.2024.01.011
Endometriosis and infertility (pp. 107–118). (2023). Elsevier eBooks. https://doi.org/10.1016/b978-0-323-89907-9.00014-4
Lim, H. J., Sun, J., Min, B.-H., Song, M., Kim, T. H., Kim, B. J., Hwang, K. R., Lee, T. S., Jeon, H., & Kim, S. M. (2023). Endometriosis and Adverse Pregnancy Outcomes: A Nationwide Population-Based Study. Journal of Clinical Medicine, 12. https://doi.org/10.3390/jcm12165392
Allaire, C. (2006). Endometriosis and infertility: a review. Journal of Reproductive Medicine, 51(3), 164–168. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16674010/
Kurt Barnhart, Rebecca Dunsmoor-Su, Christos Coutifaris (2002). Effect of endometriosis on in vitro fertilization. https://www.fertstert.org/article/S0015-0282%2802%2903112-6/